Zakynthos

Zakynthos - opis wyspy

Zakynthos jest trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu Wysp Jońskich położoną na zachód od Peloponezu. Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii. Wyspa liczy ok. 40 tys. mieszkańców. Długość wyspy wynosi ok. 40 km, szerokość 20 km. Najwyższą górą na wyspie jest Vrachionas (758 m), znana również pod nazwą "Kaki Rahi" co znaczy "trudna do zdobycia". Na wyspie silne widoczne są wpływy włoskie, jako że od czasów średniowiecza pozostawała w posiadaniu Genui i Republiki Weneckiej.

Stolicą wyspy jest miasto Zakynthos, w którym mieści się również największy port na wyspie. Lotnisko położone jest ok. 8 km od stolicy. Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe to: Laganas, Argassi, Tsilivi, Alikanas, Alikes, Keri.

Zakynthos to magiczna wyspa pełna kontrastów. Można ją nazwać magiczną, ponieważ pomimo niewielkich rozmiarów ma wiele do zaoferowania. Można ją nazwać pełną kontrastów ponieważ każda jej część jest inna. Wschodnie wybrzeże to mnóstwo złocistych i białych plaż i niemal przezroczyste morze. Z kolei zachodnia część wyspy to dziewicza przyroda w otoczeniu skalistych gór z mnóstwem uroczych zatoczek, punktów widokowych, i słynnej Zatoki Wraku. Zakynthos to jedna z najpopularniejszych wysp greckich. Zwiedzając nie można pominąć Błękitnych Grot, jaskini Keri, zatoki Porto Wromi, przylądka Skinari, muzeum bizantyjskiego. Na plażach w rejonie Kalamaki można przeżyć safari polując z aparatem na unikalne żółwie Caretta caretta.

Warto zobaczyć na wyspie
Zatoka Wraku (Navagio)
Na północny wschód od miejscowości Volimes z urwiska nad Zatoką rozpościera się piękny widok na zatokę z wrakiem statku, który stał się już legendą wyspy Zakynthos. Zatoka dostępna jedynie od strony morza i organizowane są na nią wycieczki stateczkami.

Historia samego statku nie jest precyzyjnie znana. Oczywiście, aby zbudować wokół takiego niego atmosferę dreszczyku i emocji wymyślane są historie o przemytnikach. Jedna z nich mówi, że statek przemycał ładunek papierosów z Turcji dla włoskiej mafii, oprócz tego w swoich ładowniach miał mieć nielegalny alkohol a na pokładzie „dziewczynki”. Na greckich wodach terytorialnych został namierzony przez straż przybrzeżną, i w trakcie pościgu idąc blisko brzegu wyspy w trudnych warunkach atmosferycznych został wyrzucony na brzeg.

Prawda jest chyba jednak dużo bardziej prozaiczna. Statek został zbudowany w stoczni w Glasgow jako mały masowiec do przewozu ładunków na niewielkie odległości. W 1964 roku został sprzedany Grekom z Salonik i pływał dalej pod nazwą „Meropi”, a kilka lat później nazwa została zmieniona na „Charis”. W 1975 roku statek trafił w ręce kolejnego właściciela, i od tej pory pływał pod nazwą „Panagiotis”. Jak doszło do tego, że osiadł na plaży na wyspie Zakynthos chyba nikt nie wie, lub nie powie. Nawet dokładna data zatonięcia statku nie jest znana, mówi się o roku 1980, a nawet 1982. Niemniej jednak widok na wrak statku rzucony na złocistą plażę otoczoną skalistymi klifowymi górami jest obowiązkowym punktem do zaliczenia podczas zwiedzania wyspy i okazją do zrobienia przepięknych zdjęć. Zatoka Wraku stała się jednym z obrazów nie tylko wyspy Zakynthos, ale i całej wyspiarskiej Grecji.

Przylądek Skinari
Uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. To właśnie stąd zaczynają się zwykle wycieczki do Błękitnych Grot. Samo miejsce jest niezwykle urokliwe, nie ma tam plaży, ale można rozkoszować się kąpielą w krystalicznie czystej wodzie. Niezwykle błękitna woda w połączeniu z białymi skałami daje bajeczne wrażenia. Na rejs warto do Błękitnych Grot warto wybrać się łodzią ze szklanym dnem. Można wtedy podziwiać również bogate życie podwodne i ukształtowanie dna morskiego. Na rejs do błękitnych grot warto wybrać się właśnie ze Skinari.

Plaża Xigia
Jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najciekawszych plaż na wyspie. Jej wyjątkowość wynika ze źródeł siarki, które mają swoje ujścia w pobliżu plaży. Z tego też powodu woda tu nie jest tak przezroczysta i błękitna. Jednak woda przy tej plaży to naturalne SPA doskonale działające na skórę.

Półwysep Keri
Położony jest na południowym zachodzie wyspy. Jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na wyspie i warto się tam wybrać samochodem. Po podróży dotrzemy na miejsce, z którego widoki zapierają dech w piersiach. Zachody słońca oglądane z tego miejsca długo zostają w pamięci.

Jak więc widać wyjazd pod hasłem "wakacje Zakynthos" to wybór, który przyniesie mnóstwo niesamowitych atrakcji i wspomnień wakacyjnych, którymi będzie się można podzielić po powrocie ze znajomymi, oraz które spowodują, że będą tutaj Państwo wracać nie raz. Jeżeli ten artykuł przekonał Państwa do wyboru Zakynthos jako wakacyjnego celu podróży, zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki ofert wakacyjnych wyjazdów dla zapytania "wakacje Zakynthos".

Zakynthos