Kos

Kos - opis wyspy

Kos jest grecką wyspą leżącą w archipelagu Sporadów Południowych (Dodekanez) na Morzu Egejskim u wybrzeża Turcji. Jest niewielką wyspą, o powierzchni ok. ok. 290 km². Długość wyspy to 40 km, a szerokość 8 km. Wyspę zamieszkuje ok. 26 tys. osób.

Głównym źródłem dochodu mieszkańców wyspy Kos jest turystyka. Ludność wyspy Kos zajmuje się również rolnictwem. Głównie jest to uprawa winorośli, migdałów, fig, oliwek, warzyw (pomidorów i sałaty) oraz pszenicy i kukurydzy.

Wyspa Kos słynie z długich piaszczystych i szerokich plaż, które ciągną się wzdłuż całego wybrzeża i zajmują ponad 70% jego długości oraz kameralnych tradycyjnych wiosek. Jedną z najpopularniejszych plaż jest Lambi Beach w mieście Kos. Do najpiękniejszych należy plaża Kardamena położona w pobliżu dawnej wioski rybackiej o tej samej nazwie. Ma ona ponad 3 km długości. Wyspa Kos jest również jednym z najlepszych w tej części Morza Śródziemnego miejscem do uprawiania windsurfingu i innych sportów wodnych. Zwłaszcza plaża w zatoce Kamari, dzięki wiejącemu tam prawie stale wiatrowi meltemi jest mekką miłośników sportów wodnych.

Największe miasto wyspy Kos nazywa się także Kos. Stanowi także lokalne centrum turystyczne i kulturalne. Znajduje się tam duża liczba hoteli, restauracji, oraz nocnych klubów. Główny port wyspy znajduje się w mieście Kos. Przy wejściu do portu na wyspie Kos znajduje się XIV-wieczna twierdza wzniesiona w 1315 przez Joannitów. Niedaleko miasta Kos znajduje się międzynarodowy port lotniczy Kos "Hipokrates".

Około 460 r. p.n.e. na wyspie Kos urodził się Hipokrates. Uważany był za ojca medycyny, stworzył także najsłynniejszą szkołę medyczną na wyspie. Po jego śmierci, w mieście Aslepiejon, jego uczniowie wybudowali szpital, który przez wielu naukowców uznawany jest za pierwszy na świecie. W samym centrum miasta Kos rośnie platan zwany "Drzewem Hipokratesa", pod którym – według tradycji – Hipokrates nauczał. W mieście znajduje się także Międzynarodowy Instytut oraz Muzeum Hipokratesa.

Inne istotne obiekty historyczne na wyspie Kos to: świątynia Afrodyty, świątynia Herkulesa, meczet Hassana Paszy, Casa Romana, świątynia Dionizosa, Odeon, Asklepiejon.

Jak więc widać wyjazd pod hasłem "wakacje Kos" to wybór, który przyniesie mnóstwo niesamowitych atrakcji i wspomnień wakacyjnych, którymi będzie się można podzielić po powrocie ze znajomymi, oraz które spowodują, że będą tutaj Państwo wracać nie raz. Jeżeli ten artykuł przekonał Państwa do wyboru Kos jako wakacyjnego celu podróży, zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki ofert wakacyjnych wyjazdów dla zapytania "wakacje Kos".

Kos