Ateny

Ateny

Ateny są największym miastem Grecji i stolicą państwa od 1834 r. Miasto Ateny liczy 745 tys., natomiast cała metropolia ateńska 3,5 miliona mieszkańców. W skład całej metropolii wchodzi również miasto Pireus, z największym greckim portem oraz tzw. miasta satelickie. Ateny należą do tych stolic, które nieproporcjonalnie rozrosły się w stosunku do reszty kraju - to tu mieszka większość Greków.

Hasło „wakacje Ateny” dla wielu osób jest z pewnością intrygujący i fascynujący pomysł na wakacje - chociażby dlatego, że jest to nowoczesna i wygodna metropolia, świetnie rozwinięta pod względem turystycznym. Wyjątkowy klimat i architektura miasta sprawiają, że opcja "wakacje Ateny" staje się wyjątkowo atrakcyjna. Ateny to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej. Na podróż pod hasłem „wakacje ateny” decyduje się rocznie ok. 3 mln turystów – Ateny należą do najczęściej odwiedzanych stolic Europy. Sezon turystyczny w Atenach trwa od końca kwietnia aż do końca października. Najwięcej osób przyjeżdża jednak odwiedzić to miasto w sierpniu, natomiast najprzyjemniejsza pora roku na wakacje Ateny to wiosna lub jesień. Latem w Atenach jest bardzo gorąco, dlatego na wzgórza takie jak Likavitos lub Akropol najlepiej wybrać się rano lub wieczorem. W godzinach popołudniowych lepiej zwiedzać muzea, przeważnie są klimatyzowane, lub pospacerować po zacienionej o tej porze Place.

Zalążkiem Aten historycznych była warownia z okresu mykeńskiego (połowa II tysiąclecia p.n.e.) na wzgórzu Akropolis; później wokół niego, na sąsiadujących wzgórzach powstało rozległe miasto z agorą, areopagiem (miejscem sądów), szeregiem świątyń i gmachów użyteczności publicznej. Za teren miasta Ateny mieszkańcy uznają całą, szczelnie zabudowaną równinę, rozciągającą się pomiędzy Zatoką Sarońską a czterema górami i częściowo także na ich zboczach. Są to wzgórza Egaleo, Parnitha, Imittos, oraz Pantelikon.

"Wakacje Ateny" to temat warty polecenia także ze względu na liczne obiekty muzealne, których jest ok. 80 .
Do najciekawszych należą:

Akropol, czyli górujące nad Atenami wapienne wzgórze o owalnym kształcie, wys. 157 m, pow. ok. 3 ha. W czasach starożytnych na wzgórzach, pełniących wtedy funkcję warowni, a potem miejsc kultu, budowano świątynie. Wokół nich skupiały się budynki mieszkalne. Nie ma takiej pory dnia czy roku, aby na Akropolu nie było tłoczno. Turyści opracowując program pt. „wakacje Ateny” chcą zwiedzić przede wszystkim Partenon, świątynię Ateny Nike, i muzeum archeologiczne.

U podnóża Akropolu (po jego południowo-zachodniej stronie), znajduje się teatr Dioznizosa. Był to potężny amfiteatr, mogący pomieścić 27 tys. widzów. Obecnie spore wrażenie robią fotele w pierwszym rzędzie - każdy z wykutym w kamieniu imieniem.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego - świątynia, stojąca w cieniu Akropolu, położona niemal w centrum Aten – miejsce, którego nie można nie zobaczyć decydując się na „wakacje Ateny”.

Muzeum Archeologiczne i Bizantyjskie. Znajduje się w nim bardzo bogata kolekcja starożytności bizantyjskich, m.in. ikony oraz portrety malowane na drewnie.

Do najbardziej popularnych tras spacerowych uczęszczanych przez turystów wybierających „wakacje Ateny”, można zaliczyć:

Wzgórze Filopapposa, miejsce najstarszego odkrytego, rozległego osadnictwa z ery neolitycznej i punkt widokowy na Akropol. Stąd bardzo dobrze widoczny jest Odeon Herodesa Attyka.

Plac Syntagma - (Plac Konstytucji) - jest to najważniejszy plac w Atenach, nazwany tak na pamiątkę konstytucji, której uchwalenia żądała ludność Aten, demonstrując w tym miejscu 3 września 1843 r. Na placu Syntagma mieści się tzw. punkt zero, z którego liczone wszystkie odległości w Grecji. Obecnie okolice placu to nowoczesne centrum handlowe miasta, gdzie znajdują się banki, poczta i liczne biura turystyczne. Koniecznie trzeba zobaczyć uroczyste i bardzo atrakcyjne wizualnie zmiany warty żołnierzy w tradycyjnych strojach armii greckiej.

Wzgórze i zabytkowy fort Likawitos, stanowiące znakomity punkt widokowy na zespół Akropolu z przeciwnej strony niż wzgórze Filopapposa. To właśnie z tego miejsca można podziwiać panoramę całych Aten i okolic, a przy dobrej pogodzie - nawet góry Peloponezu.

Warto także, decydując się na zwiedzanie pod hasłem „wakacje Ateny” bez żadnego pośpiechu przejść się ulicami miasta i popatrzeć, jak żyją ludzie, jak się spieszą i tłoczą. Usiąść przy stoliku w małej lokalnej kafejce, wypić zimną kawę frappe i przez chwilę kompletnie nic nie robić...tak jak prawdziwi Grecy ;-) W Atenach jest wiele tawern i restauracji, ale dominuje kuchnia grecka, której nie można nie spróbować wybierając ofertę „wakacje Ateny”. Największy wybór lokali gastronomicznych jest na Place, Psiri i w najbliższych okolicach centrum. W centrum, ceny w tawernach są wyższe niż w innych dzielnicach. Ceny dań w stolicy Grecji są niższe niż w innych stolicach europejskich, ale średnio na obiad z winem w centrum Aten dla dwóch osób należy przeznaczyć 25 EUR. Zasada przy wyborze miejsca posiłku jest prosta - wybiera się tę tawernę, w której siedzi najwięcej Greków. Warto wiedzieć, że ryby sprzedawane są na kilogramy i nie są tanie. Wina również sprzedaje się na kilogramy (w karafkach), są one tańsze, niż te butelkowane, a równie dobre. Nie praktykuje się zamawiania wina na kieliszki. Obsługa w lokalach jest wliczona w cenę rachunku, ale zwyczajowo zostawia się napiwki w wysokości 10%.

Dodatkowo dla osób wybierających program "wakacje Ateny" warty polecenia jest także Pireus, czyli port, do którego można dojechać metrem w ok. pół godziny, bezpośrednio z centrum. Na jego zwiedzanie warto poświęcić cały dzień i pochodzić po pięknych zatoczkach z plażami. Pireus to także port, z którego odpływają statki na większość wysp, m.in. na Eginę i na Santorini.

Temat „wakacje Ateny” to doskonały wybór dla osób lubiących przygody, poznawanie innych kultur i ludzi. To doskonałe miejsce do zwiedzania i odpoczynku. Jeżeli chcesz zobaczyć opisane w artykule atrakcje i przeżyć niesamowitą przygodę, którą będziesz mógł opowiedzieć po powrocie zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki ofert wyjazdów wakacyjnych dla hasła „wakacje Ateny”.

Ateny