Kreta

Kreta - opis wyspy

Czy na hasło "wakacje Kreta" pojawia się na Twojej twarzy szeroki uśmiech i radość w Twoich oczach ? Jeśli właśnie tak jest, to zapraszamy do zapoznania się z informacjami temat tej malowniczej wyspy.

Nazwa wyspy Kreta pochodzi od greckiego słowa krateia – silna. Jest to największa wyspa grecka i piąta co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Linia brzegowa wyspy wynosi ok. 1040 km. Kreta jest także najdalej na południe wysuniętą wyspą Europy położoną na Morzu Śródziemnym. Przez naukowców uważana jest za kolebkę cywilizacji Europejskiej. Kreta była wyspą zamieszkałą przez ludzi już w epoce kamiennej. Także na Krecie, 3000 lat p.n.e. narodziła się jedna z najpotężniejszych cywilizacji europejskich - cywilizacja minojska. Świadectwem potęgi tej cywilizacji są ruiny Pałacu w Knossos a także wiele innych miejsc na wyspie. Warto wspomnieć, że z Krety pochodzą wybitne postacie świata jak malarz Domonikos Theotokopulos znany jako El Greco, Nikos Kazantzakis - pisarz, autor m.in. powieści Grek Zorba i Ostatnie Kuszenie Chrystusa, Mikis Theodorakis - kompozytor, autor muzyki do filmu Grek Zorba, Nana Mouskouri - znana na całym świecie piosenkarka. Także John Aniston - ojciec słynnej aktorki Jennifer pochodzi z Krety i nazywa się naprawdę Yannis Anastassakis.

Największym miastem Krety jest Heraklion (Iraklion). Wyspa administracyjnie dzieli się na 4 prefektury: Chania, Heraklion, Lassithi i Rethymno.

Chania jest najważniejszym miastem w zachodniej Krecie. Mimo tego, że jest to duże miasto mające 60.000 mieszkańców, Chania zachowała wiele ze swojej autentyczności i lokalnych zwyczajów. Tradycyjne stare dzielnice miasta, kolorowe domy, wąskie uliczki i kwieciste ogrody upiększają to miasto. Wybierając z naszej oferty opcję "wakacje Kreta" - to miasto powinno znaleźć się na liście miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić.

Heraklion jest stolicą Krety i zarazem gospodarczym centrum wyspy. Oferuje wszystkie możliwe atrakcje turystyczne, jest także miejscem tętniących życiem klubów nocnych. W Heraklionie można także zwiedzić wiele stanowisk archeologicznych oraz piękne kościoły. Heraklion jest miejscem bogatym w atrakcje kulturalne zwłaszcza latem. Jeżeli więc wybrałeś opcję "wakacje Kreta" to koniecznie odwiedź to miejsce i przygotuj się na różnorodne imprezy, organizowane praktycznie w całym mieście.

Region Lassithi to wysunięta najbardziej na wschód prefektura Krety ze stolicą w Agios Nikolaos. Jest to region tradycyjnie rolniczy, słynie z uprawy oliwek i rodzynek. Płaskowyż Lassithi, który jest znaczną częścią tego regionu, jest bardzo malowniczy – liczne pagórki oraz jaskinie przyciągają miłośników dla których hasło "wakacje Kreta" to przede wszystkim górskie wędrówki i podziwianie krajobrazów. Z racji wysokości spotyka się tu także wiele bardzo charakterystycznych wiatraków – niespotykanych w innych regionach Krety. Na tym terenie znajduje się także wiele stanowisk archeologicznych, Według mitologii, region ten jest miejscem narodzin Zeusa. Największym miastem regionu jest Agios Nikolaos, nad którym górował kiedyś piękny zamek „Mirabello”. Do dzisiejszych czasów pozostały jedynie niewielkie fragmenty ruin tego zamku. Innym ważnym miastem regionu jest Sitia, znana głównie z uprawy rodzynek. Wybierając "wakacje Kreta" warto wybrać się na wycieczkę w ten rejon i odwiedzić wyspę Spinalonga z fortyfikacjami weneckimi z 1579 roku. Wyspa nazywana jest również trędowatą, ponieważ do lat 50-tych XX wieku na małej wysepce Kalidon tuż obok Spinalongi mieszkali trędowaci. Warto też przy okazji tematu "wakacje Kreta" wspomnieć o najbardziej malowniczych wioskach kreteńskich, które można zwiedzać w tym rejonie: Tzermiado, Elounda, Krista, Sissi...

Rethymno jest jednym z głównych miast Krety i także jednym z najpiękniejszych. Miasto dzieli się na dwie części – starą i nową. Stara część Rethymno jest szczególnie piękna, pełna zabytkowych kamiennych budynków i wąskich uliczek. Odrobinę tajemniczości dodaje miastu ogromna wenecka twierdza. W regionie można znaleźć niekończące się piaszczyste plaże i imponujący wąwóz Kurtaliotiko, który naprawdę warto odwiedzić.

Jak więc widać wyjazd pod hasłem "wakacje Kreta" to wybór, który przyniesie mnóstwo niesamowitych atrakcji i wspomnień wakacyjnych, którymi będzie się można podzielić po powrocie ze znajomymi, oraz które spowodują, że będą tutaj Państwo wracać nie raz. Jeżeli ten artykuł przekonał Państwa do wyboru Krety jako wakacyjnego celu podróży, zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki ofert wakacyjnych wyjazdów dla zapytania "wakacje Kreta".

Kreta