Manolis Vlastos

Turystyka na Krecie

Poniżej publikujemy wywiad z Manolisem Vlastosem, właścicielem Creta Travel Services , wieloletnim partnerem naszego biura Easy Travel na Krecie. Wywiad był publikowany w branżowych serwisach internetowych.

Manolis, jak długo pracujesz już w branży turystycznej ?

W wieku 19 lat rozpocząłem pracę w turystyce, był to rok 1981 i byłem wtedy odpowiedzialny za ruch pasażerski w porcie lotniczym w Heraklionie oraz turystykę przyjazdową. Po wielu latach zdobywania doświadczenia, w 1990 nadeszła okazja do rozpoczęcia niezależnej działalności turystycznej, tu w Chania, na Zachodniej Krecie. I właśnie tutaj zacząłem bezpośrednią współpracę z międzynarodowymi touroperatorami. Obecnie moja firma CTS (Creta Travel Services) specjalizuje się w obsłudze turystyki oraz w biznesie lotniczym.

Z touroperatorami z jakich krajów pracujesz ?

Obecnie CTS reprezentuje na Krecie touroperatorów z Polski, Szwecji, Niemiec, Austrii, Holandii, Czech i Grecji.

Jak długo pracujesz z polskimi organizatorami?

Mój pierwszy kontakt z polskim rynkiem turystycznym miał miejsce w 2002 roku i zaowocował współpracą z polskimi touroperatorami już latem 2003 roku. Co też jest warte przytoczenia – w latach 1998-2005 miałem przyjemność nadzorowania działań linii lotniczych PLL LOT na lotnisku “Giannis Daskalogiannis” w Chania.

Kiedy polscy turyści pojawili się na Krecie ?

Generalnie, jeśli chodzi o Kretę, to wschodnia część Krety rozwinęła się turystycznie wcześniej niż zachodnia część wyspy. O ile dobrze pamiętam to w latach 90. pierwsi polscy touroperatorzy organizowali grupy przylatujące na lotnisko w Heraklionie. Właśnie wtedy Kreta jako destynacja turystyczna zaczęła, co prawda na bardzo małą jeszcze skalę, grać rolę w budowaniu ofert turystycznych w waszym kraju.

Jak wyglądała Kreta pod względem turystycznym w latach 80? Kto pierwszy zaczął przyjeżdżać na Kretę ? Szwedzi, Anglicy ?

Przez dziesięciolecia Kreta była odkrywana tylko przez europejskich „backpackerów” i turystów indywidualnych. Przyciągało ich tutaj pragnienie odkrywania całkowicie innej kultury oraz zwiedzania pięknych, nietkniętych jeszcze cywilizacją miejsc i wsi. Natomiast pierwsze grupy turystyczne zaczęły się pojawiać w połowie lat 70. Były to grupy organizowane przez brytyjskich, niemieckich i skandynawskich touroperatorów i ich działalność była skoncentrowana głównie we Wschodniej Krecie. Rozwój turystyki nabrał gwałtownego przyspieszenia w latach 80. i wtedy już objął całe północne wybrzeże wyspy włączając w to także region Chania. W 1979 roku odbył się pierwszy przylot samolotu czarterowego z turystami na lotnisko w Chania. I wtedy zaczęła następować znacząca zmiana w wyglądzie wyspy – pierwotne wioski otworzyły swoje wrota, pięknie położone piaszczyste plaże zostały stopniowo przekształcone w atrakcyjne miejsca rozbudowy turystycznej infrastruktury. Oczywiście małe hoteliki i tawerny pozostały, ale powstało także wiele nowych, dużo większych i bardziej luksusowych hoteli. Także w ciągu ostatniej dekady widać znaczny rozwój miejscowości wypoczynkowych, oferujących turystom warunki hotelowe i obsługę bardzo wysokiej jakości. Północna część wyspy jest najbardziej rozbudowana turystycznie, więc ciekawą propozycją stają się południowe wybrzeża Krety, które pozwalają spędzić wakacje w pięknych małych bardziej klimatycznych wioskach i miejscach.

Jak się zmieniła turystyka na Krecie w ostatnich 10-15 latach ? Co jest najbardziej zauważalne ?

Tak jak liczba mieszkańców Krety wzrosła gwałtownie w ciągu ostatnich 15 lat, zauważalnie wzrosła tez liczba turystów, powodując w rezultacie rozwój ośrodków wakacyjnych i miejsc rozrywki dla osób o różnych zainteresowaniach i w każdym wieku. Na pewno widoczne są grupy młodych ludzi bawiących się razem na plażach czy w nocnych klubach. Rodziny z kolei wolą miejsca oferujące różnorodność rozrywek i położone blisko plaż. Z kolei indywidualny turysta to osoba, która planuje spędzić czas na pieszych wycieczkach po spokojnych rejonach centralnej Krety i nocować w odnowionych tradycyjnych greckich domach. Dlatego też największa i najbardziej widoczna zmiana to znacząco większa liczba turystów reprezentująca bardzo różne typy zainteresowań i preferencje spędzania urlopu na Krecie podczas lata, oraz zdecydowanie wyższy poziom oferowanych usług hotelowych i turystycznych.

Co byś powiedział, gdybyś miał porównać polskich turystów do innych nacji – czy jest coś, co bardzo różni Polaków od innych ?

W porównaniu do turystów z Europy Zachodniej, Polacy znacznie częściej i w większym zakresie korzystają z dodatkowych atrakcji jakie może biuro zaoferować na miejscu, takich jak wycieczki fakultatywne. Polscy turyści bardzo doceniają prowadzenie wycieczek przez osobę polskojęzyczną, lubią też zorganizowane od początku do końca zwiedzanie historycznych i kulturalnych zabytków.

Jak Kreteńczycy, ludzie żyjący z turystyki postrzegają Polaków w porównaniu do innych turystów?

W opiniach restauratorów czy właścicieli hoteli – nie ma wielkiej różnicy pomiędzy turystami z Polski i innych krajów. Wszyscy klienci są mile widziani jako ci którzy przyczyniają się do utrzymania ich biznesu. Klienci innych narodowości wydają więcej z wakacyjnego budżetu w restauracjach i barach, z kolei Polacy wolą wydawać więcej pieniędzy na atrakcje związane ze zwiedzaniem zabytków kultury i historycznych, na zorganizowane wycieczki. Z mojego też doświadczenia wynika, że polscy turyści nie są jakoś wyjątkowo hałaśliwi, czy powodujący problemy wynikające z nadużywania alkoholu. Ich zachowanie jest pełne szacunku dla miejsc i ludzi, co jest bardzo doceniane przez lokalnych mieszkańców.