Na miejscu

Na miejscu


Czas

W Grecji obowiązuje czas wschodnioeuropejski (czas polski plus 1 godzina).

Hotele

Tak jak w każdym hotelu na świecie, i w naszych hotelach obowiązuje doba hotelowa, dlatego też pokoje są udostępniane w dniu przylotu, najczęś ciej po godzinie 14:00. W dniu wyjazdu natomiast, należy je opuścić do godziny 10:00. Wychodząc z hotelu prosimy zostawić klucze w recepcji. Po godzinie 23:00 obowiązuje cisza nocna. Rury kanalizacyjne są bardzo wąskie i spłukiwanie papieru toaletowego może spowodować zapchanie kanalizacji. Dlatego też w toaletach prosimy o wrzucanie zużytego papieru do specjalnych pojemników.

Język

Językiem narodowym jest język grecki. Znajomość języka angielskiego i niemieckiego jest na tyle powszechna, ze w zasadzie w każdej wiosce można porozumieć się w jednym z tych języków. Większość znaków drogowych i tablic informacyjnych jest opisana także alfabetem łacińskim.

Plaże

W Grecji większość plaż jest prywatna (wykupiona przez firmy obsługujące plażowiczów) dlatego też korzystanie z leżaków i parasoli przeciwsłonecznych jest odpłatne. Opłata ta wynosi od 5 do 10 EURO za komplet (2 leżaki i parasol). Jest to opłata całodzienna.

Poczta i Telefon

W urzędach pocztowych można załatwić to samo co w Polsce za wyjątkiem rozmów telefonicznych. Koperty, pocztówki, znaczki, karty telefoniczne są do nabycia w sklepach z pamiątkami. Żółte skrzynki pocztowe znajdują się w każdej miejscowości turystycznej. Można do nich wrzucać wszystkie przesyłki listowe za wyjątkiem ekspresowych. W większości hoteli istnieje możliwość pozostawienia korespondencji w recepcji. Cena znaczków na pocztówkę do Polski: 0,70 EURO Cena karty telefonicznej: ok.3-5 EURO (00 + 48 + kierunkowy do miasta + numer abonenta) Istnieje również możliwość telefonowania na koszt abonenta w Polsce: Poland direct: 0 800 48 11.
Operatorzy telefonii komórkowej działający w Grecji:
Cosmote, nazwa na wyświetlaczu C-OTE
Telecom, nazwa na wyswietlaczu Q-Telecom
Vodafone, nazwa na wyświetlaczu PAN, GR PANAFON

Restauracje i tawerny

Restauracje i tawerny zachęcają do odwiedzania nie tylko wspaniałym wystrojem ale także apetycznymi daniami. Najbardziej znane greckie dania to musaka, suflaki, dolmades czy też nadziewane pomidory (gemista), sałatką grecką (horiatiki) oraz tzatzikami. Warto jednak spróbować innych, równie dobrych dań kuchni greckiej, która uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Można również pomyśleć o winie, które stanowi obowiązkowy dodatek do każdego z dań greckiej kuchni. Większość restauracji i tawern jest do Państwa dyspozycji, od rana do późnej nocy.

Sklepy

W miejscowościach typowo turystycznych wszystkie sklepy otwarte są codziennie od godz. 9.00 do późnych godzin wieczornych. W dużych ośrodkach miejskich, obowiązuje popołudniowa siesta. Godziny otwarcia sklepów to: pon., śr., sob. 09.00 – 14.00 wt., czw., pt. 09.00 – 14.00 , 17.30 – 20.00

Apteki

W każdym nawet najmniejszym miasteczku znajduje się apteka (farmakeon), w której można znaleźć leki pierwszej pomocy i atestowane kosmetyki przeciwsłoneczne. Greccy farmaceuci służą wszelką pomocą nawet w nietypowej sytuacji.

Snack bary

Snack bary, otwarte praktycznie 24h na dobę oferują swoim klientom pełne zestawy obiadowe lub przekąski w postaci hamburgerów, cheesburgerów, pizzy, frytek, sałatek i kanapek. Wszystko szybko, smacznie i niedrogo. Dobra propozycja dla tych, którzy pragną się czegoś napić lub coś przekąsić.

Taxi

Postój taksówek znajduje się zawsze na głównej ulicy miasta lub w pobliżu dworca autobusowego. Jednak bez względu na usytuowanie zawsze jest dobrze oznaczony. Bardzo łatwo można również złapać taxi na ulicy. Przed wejściem do samochodu należy dokładnie zapytać się o koszt przejazdu do interesującego nas miejsca.

Waluta

Walutą obowiązującą w Grecji jest EURO = 100 centów

Ważne telefony

Pogotowie 166
Policja 100

Woda

Woda z kranu jest najczęściej wodą uzdatnianą. Polecamy picie butelkowanej wody mineralnej, którą można zakupić w każdym sklepie spożywczym.